Опера “Антиформалістичний райок”

Відгуки та звіти Автор: Роман Голубовський [1,341 переглядів]

Теги : , , , , ,

Антиформалістичний райок

Сімдесят років у складі Союзу Радянських Соціалістичних Республік не минули для нас безслідно. “Совок” і досі опосередковано впливає навіть на тих із нас, які народились вже за незалежної України.

Цей рік став знаковим у боротьбі з нашим радянським минулим. По-перше, це масове знесення пам’ятників Леніну, іменоване в народі “ленінопадом”; по-друге, той факт, що вперше до Верховної Ради не обрали Комуністичну партію.

Велика заслуга у цьому і культури, яка усіма видами своєї діяльності боролась із комуністичною спадщиною, зокрема і показуючи, що являв із себе Радянський Союз.

“Антиформалістичний райок” – музичний твір Дмитра Шостаковича, створений з 1948 по 1968 роки, що висміює радянський підхід до культури. Така собі пародійна відповідь культури (в образі Шостаковича) на намагання керівництва СРСР загнати її, культуру, в рамки.

До сучасного вигляду оперу адаптував Олексій Коломійцев (відомий мені по “Вівісекції“), при цьому додавши другу назву: “Сталін був, Сталін є, Сталін буде?“. Сатирична вистава “Антиформалістичний райок”, що зараз проходить у Театрі ім. Лесі Українки у Львові, якраз і є одним із тих творів, які показують негативні сторони радянської ідеології.

Тут вам і грізний Сталін (до слова, дуже гарно зіграний); і правильні й жорстокі кдб-шники зі своїми пістолетами; і радісні піонери у червоних галстуках; і заслужені діячі культури, що своїми академічними голосами вказують, якою вона, культура, повинна бути; і прибиральниця, роль якої для радянського ладу, мабуть, важливіша за усіляких там діячів культури, таких як балерина; і граційна балерина (не міг її не відмітити).

Словом, “Антиформалістичний райок” – гарно поставлене сатиричне театралізоване дійство (вистава, опера, шоу), на якому можна й посміятись, і естетичне задоволення отримати, і дух радянських часів відчути, і про абсурдність “совка” згадати.

Виставу можна глянути у Львівському драматичному театрі ім. Лесі Українки.

Роман Голубовський | співпраця з блогерами у Львові – звертайтесь.

Схожі статті

Сподобалась стаття - підпишись на оновлення по RSS, на пошту або в ЖЖ!

Коментувати