Нестандартні моделі монетизації блогів

Internet Автор: Роман Голубовський [5,384 переглядів]

Теги : , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Гроші. Нестандартні методи монетизації блогівТема монетизації блогів на даний момент настільки заїжджена, що не здивуюсь, якщо хтось перестав читати цю статтю прочитавши словосполучення “монетизація блогів” у заголовку. В інтернеті є велика кількість блогів на так звану манімейкерську тематику, які розповідають про блоги та, фактично, заробляють на тому, що розповідають про заробіток в інтернет. Нагадує книгу (не знаю, міф це чи ні) “Як заробити мільйон”, у якій розповідається, що для цього потрібно написати книгу про те, як заробити мільйон.

Але ця стаття не про такі звичні методи монетизації як заробіток на контекстній чи баннерній рекламі або на продажу посилань. В даній статті мова піде про методи, які не підходять для основної маси блогерів, і далі поясню, чому. Також хочу зазначити, що класифікувати ці способи по будь-яким признакам я не буду – невдячна це справа, класифікація. Отож, поїхали!

1. Платний контент

Не так давно, в листопаді минулого року, по рунету прокотилась новина про те, що популярний користувач “Живого Журналу” hectop (Нестор) переходить на автономний блог – maxho.com – та робить його платним. Тобто для того, щоб мати доступ до контенту нового блогу, потрібно заплатити певну суму. Не буду вдаватись в подробиці (тут), скажу лише, що це цікавий, поки досить революційний, зате перспективний і цілком реальний спосіб монетизації блогу. Ще один приклад платного контенту – snob.ru (не блог, але все ж).

Цей спосіб має перспективу і великий потенціал. Ще не так давно, в індустріальний вік, – час, коли попит був більший за пропозицію, – люди відчували дефіцит у всьому – це стосується як продуктів, так і інформації. Зараз все змінилось: настав час, коли пропозиція переважає попит – прийшов так званий інформаційний вік. Надлишок продуктів, надлишок послуг і звичайно ж надлишок інформації. Колись ти радів, коли тобі діставалась якась, допустим, книга. Тепер кожен автор/книговидавець залюбки всовує тобі в руки свою книгу – лиш би ти прочитав її. Та проблема у тому, що часу на читання всіх книг не вистачить, тому доводиться обирати.

Проблема вибору дуже гостро представлена в інтернеті. Через високу, постійно зростаючу популярність інтернету та порівняно невисокий поріг входу (як ціновий, так і технологічний), у всесвітню мережу ринулось дуже багато людей та компаній, – набагато більше, ніж потрібно. Існує море веб-сайтів/сервісів, які чекають на те, щоб ти став їх читачем/користувачем. З розвитком та становленням Веб 2.0 проектів з їх UGC (User generated content), проблема вибору лише посилилась. Разом з можливістю абсолютно кожній людині завести свій блог і написати свої пару слів по тому чи іншому питанню, зростає кількість неякісного контенту. Раніше книги по економіці писали лише визначні розумні люди з економічною освітою, відомі серед наукового світу – інакше книгу просто не було цікаво видавати. Зараз же про економіку в своєму блозі може написати любий студент першого курсу економічної спеціальності (це в кращому разі) або і людина, далека від економіки. А що казати про те, коли твоїм “бізнес-тренером” може стати школяр, що живе з батьками і поки жодної гривні не встиг заробити самостійно (швидше всього заробить, якщо ти читатимеш його ресурс).

Тому можна зробити певні висновки: з масовістю приходить неякісний контент. І для того, щоб знайти щось хороше у великій купі сміття, доводиться витратити свій час. Інформаційна лавина може поглинути весь твій час. Та вихід є. Це професійні сайти/блоги, які будуть розповідати про цікаві тобі речі на якісно високому рівні. За такі ресурси скоро люди навчаться платити. Адже платять зараз за друковані видання!

Тепер щодо звичайних блогерів і чому цей спосіб монетизації їм не підійде. Щоб генерувати якісний контент, потрібно бути професіоналом у написанні текстів та витрачати масу часу на роботу над блогом, тобто стати як мінімум професійним блогером, тобто зробити блогерство основним видом своєї діяльності. Для більшості ж блогерів блогерство – це кілька годин в тиждень на написання своїх постів та читання-коментування інших блогерів. Ну і ще одне: треба бути дійсно популярним та давати щось унікальне, чого люди не зможуть прочитати у інших блогерів.

Доречі, ще трошки про платний контент як про вирішення проблем з фінансуванням. Нещодавно закрився блог про бізнес в українському інтернеті WebStream. Закрився він через неспіврозмірність затрат на його ведення та очікуваних доходів: через надто вузьку тематику блогу важко добитись достатньої кількості читачів і, відповідно, показів реклами. Та на мою думку, WebStream – це яскравий приклад якісного професійно створеного блогу, і саме такого типу блог міг би (можливо ще не зараз, але пізніше, думаю, ця модель повинна працювати) монетизуватись, отримуючи плату за контент. Але якщо цей спосіб монетизації не прийнято, – а я впевнений, що редакція блогу розглядала і цей варіант, – значить порахували, що українська аудиторія поки не готова за таке платити. Ну що ж, на все свій час.

Переходимо до наступного пункту

2. Спонсорська підтримка

У цій моделі блогер відмовляється від реклами на блозі, а гроші отримує повністю від спонсора (спонсорів). В офлайні за такою моделлю вже давно монетизуються багато різних заходів: від безкоштовних концертів музикантів на вулицях міста до високобюджетних телевізійних шоу. Спонсори при цьому отримують рекламу, яка сприймається набагато краще, ніж звичайна реклама, адже асоціюється з чимось корисним (”спонсор Ліги Чемпіонів” – “завдяки йому відбувається матч Ліги чемпіонів!” напротивагу “Купіть це” – “Та ну цю рекламу! Перемикай на ішний канал!”)

Так само і в Інтернеті. Спонсор (чи спонсори) дає гроші блогеру на його творчість, в свою чергу блогер неневязливо піарить його.

Прикладом такого блогу є productivityblog.com.ua, на якому під заголовком “Спонсор” гордо красується емблема Microsoft. Блог розповідає про продуктивність, в досягненні якої часто допомагають продукти Microsoft.

Ще один блог, що не так давно почав застосовувати цю модель, це блог скандаліста Тьомми Майнаса – tyomma.ru Його модель навіть цікавіша – тут спонсорами виступають інші блогери, так звана “Золота сотня”. Переповідати немає сенсу, умови читайте тут – “Изменение модели монетизации Тёмма.Ру

Такий спосіб монетизації також не підійде більшості блогерів. Причини – ті ж, що й для першого пункту: необхідність високого авторитету та відавання себе цілком проекту.

Ну і третій спосіб монетизації.

3. Непряма монетизація або PR себе чи своїх проектів

Це найцікавіший та найунікальніший, на мою думку, спосіб монетизації, прибутки від якого, проте, дуже важко або і зовсім неможливо виміряти! Тут як ніколи важлива особа що веде блог. Головна мета блогу – розповідати про…, рекламувати чи PR-ити (можете називати це як хочете) власника блогу, блогера. А вже відомий блогер досить гарно може пропонувати свої продукти чи послуги (деколи навіть не згадуючи про них).

Схематично цю модель можна показати так:

Створення блогу

Популяризація блогу

Популяризація блогера

Блогер є авторитетом на якого рівняються (рос. “лидер мнений”)

Блогер радить (”продає”) свій продукт або послуги

За прикладами таких блогерів (а саме про блогерів треба говорити а не про блоги) далеко ходити не треба.

Артемій Лебедєв. Його блог на ЖЖ tema.livejournal.com є другим за популярністю серед блогів рунету по рейтингу “Яндекс.Блоги” з надзвичайною відвідуваністю. За Тьоминою лайкою та “Суботніми Сіськами” можна розгледіти ненев’язливу фразу “Дизайн врятує світ“. За допомогою блога Тьома популяризує себе та студію, що гордо носить його прізвище – “Студия Артемия Лебедева“. І якщо блог Тьоми всього на другому місці, то студія без сумніву на першому!

Максим Спірідонов – творець та керівник кількох масштабних веб-проектів, а також популярний блогер і подкастер (Рунетологія). Здавалось би, для чого людині, ще й такій занятій як Максим, вести щотижневий подкаст. А часу це забирає немало: маса роботи по підготовці, збір та вивчення матеріалів, “вербування” професіоналів у програму. Для чого все це? А ось для чого:

  • Крім нових знайомств, що теж важливо, Максим Спірідонов отримує (причому цілком заслужено) велику лояльність слухачів/читачів. Усім тепер відомо, що Максим – справжній професіонал у сфері веб-бізнесу, і тому у нього можна замовити консультації у цьому питанні.
  • Подкаст “Рунетологія” вперше виходить на подкаст-терміналі PodFM.ru (яким опікується Максим) – чудова реклама для сайту.
  • У своєму блозі Максим часто розповідає про свої дітища, такі як “Календарь событий” та “ШколаЖизни.ру“. А оскільки Максим – популярний блогер, що пише на веб-тематику, і основна маса його читачів – блогери,  то крім реклами проекти отримують додаткові посилання від інших блогерів, що напишуть про ці проекти у своїх блогах.
  • Ну і ще один приємний пункт: коли Максиму щось потрібно, будь це вакансія у його компанії чи допомога в певному питанні, йому обов’язково прийдуть на допомогу.

Така от монетизація блогу.

Зате, напротивагу першому і другому пунктам, “непряма монетизація” підсилам і більшості “звичайних” блогерів. Адже і за годину дня роботи над блогом ви можете розповісти про себе світові. А якщо це зробити цікаво, яскраво, неординарно та якісно, то можете стати і зіркою блогосфери. І тоді вам відкриються всі можливості, які відкриваються перед популярними людьми. Тому, все залежить від вас, блогери!

Успіхішної вам монетизації!

Схожі статті

Сподобалась стаття - підпишись на оновлення по RSS, на пошту або в ЖЖ!

Коментарі:

Коментувати