Про Табачника, UaReview, гумор і журналістику

Креатив, Роздуми Автор: Роман Голубовський [11,260 переглядів]

Теги : , , , , ,

uareview.com

Для ознайомлення зі “справою” передрукую статтю під назвою “Буква “Ї” залишиться в українському алфавіті” з сайту osvita.ua, оскільки ця версія подачі подій мені здається найбільш повною, при всій її локанічності.

* * *

Одразу декілька українських онлайн-ЗМІ повідомили у вівторок безглузду новину про те, що міністр освіти Дмитро Табачник начебто має намір скасувати букву “Ї” та запровадити замість неї сполучення “йі”.

Повідомлення мало такий зміст:

“Міністр освіти і науки Дмитро Табачник заявив, що має намір скоротити кількість букв українського алфавіту з 33 до 32. Причиною скорочення стане відміна літери Ї. Про це пише щоденна ділова газета “Экономические известия” без посилання на першоджерело. “Справа в тому, що у букві “Ї” немає необхідності, – розповідає Дмитро Табачник, – вона легко замінюється сполученням букв “йі”. Російська мова обходиться без букви “Ї”, значить і українська обійдеться. Та і зрештою, скільки тій українській мові жити-то залишилось…”

Як повідомляє Watcher.com.ua, першим цю новину оприлюднив портал “Обозреватель”, вказавши в тексті, що нібито така інформація з’явилася в газеті “Экономические известия”. Після сайту “Обозреватель” цю новину передрукували видання “Спротив” та агенція “Мост”. Насправді джерелом цього матеріалу є сайт “Uareview“, на якому написано, що “всі згадані на сайті події та персонажі вигадані. Будь-який збіг з реальними подіями та людьми є випадковим”.

У відповідь на цю публікацію Міністерство освіти у вівторок увечері поширило офіційну заяву, звернувши увагу на відверто провокаційний зміст повідомлення стосовно міністра освіти.

“Міністерство офіційно заявляє, що поширена інформація є абсолютною провокацією та брехнею. Міністр Дмитро Табачник взагалі не давав жодного коментаря з цього приводу”, – йдеться в поширеній заяві освітнього відомства.

У Міністерстві освіти і науки також зазначили: “Складається враження, що окремі ЗМІ просто хочуть підвищити свій рейтинг за рахунок недолугого піару”.

Після заяви Міністерства освіти щодо неправдивої інформації, “Обозреватель” спростував власне повідомлення, зазначивши, що інформація подана сайтом не відповідає дійсності.

Дата публікації: 28.02.2012

* * *

Тепер трошки від себе.

1. Гумор. Навіть не знаю, як пережити цю ганьбу. Я завжди чесно вірив (більше того – мені навіть деколи про це говорили), що у мене хороше почуття гумору. Видно, час від часу воно мене підводить. Зокрема, підвело, коли я писав жартівливу новину про Табачника і букву ї для UaReview (це така пародія на ЗМІ, хто ще не знає). Я думав, що це буде смішно. Та дехто замість посміятись – повірив. І повірили не аби хто, а журналісти серйозних видань.

2. Журналістика. Повірили – і опублікували. Без перевірки фактів, без посилання на джерело. Як в одному так і другому випадку – явні проблеми журналістики. І в чому іронія – у цій “новині” я саме з цих двох проблем і жартував (знову невдалий жарт – див. попередній абзац).

У згаданій жартівливій новині є таке місце: “Про це пише щоденна ділова газета “Экономические известия” без посилання на першоджерело.” Трохи раніше іншу новину з UaReview “Сайт МВС в офлайн назавждипередрукувала згадана газета. “Экономические известия” не лише не перевірили статтю на достовірність, але й “забули” послатись на джерело. Журналісти ділової газети фактично сказали, що інтерв’ю (що є основною частиною статті) – це їх робота. Як жарт на це і стала фраза “Про це пише щоденна ділова газета “Экономические известия” без посилання на першоджерело.

І на тобі – тепер вже цю новину публікують, і знову без перевірки фактів (ні “Экономические известия” як “джерело”, ні Табачника як ньюзмейкера), без посилання на першоджерело, яке би зняло відповідальність з самого ЗМІ, що публікує неправду…

Проблеми в наших ЗМІ є. А UaReview в даному випадку виступив всього-то таким собі каталізатором, який ці проблеми допоміг показати.

3. Дмитро Табачник. Виправдатись з приводу розповсюдження неправдивої інформації, серйозний ЗМІ “Обозреватель” вирішив з допомогою жовтого (я таке люблю – ви ж знаєте) заголовку “Проти міністра Табачника влаштували провокацію“. Заявляю: стаття про Дмитра Табачника є не більшою провокацією, ніж, наприклад, стаття про Віталіка Козловського.

А от щодо самого Дмитра Володимировича, то він вселив у мене віру в те, що з моїм почуттям гумору не все так погано. Судячи з форми його відповіді – “Літері «Ї», «Ґ», українській мові загалом, а, також, мовам фарсі та суахілі з боку Міністра освіти нічого не загрожує“, – а відповідь за формою іронічна, – Табачник зрозумів, що новина про відміну “Ї” – всього лише жарт. Тобто, міністр освіти і науки мій гумор зрозумів.

4. UaReview. Значить, не все так погано у мене з гумором.

Деколи мене запитують: “Що ви курите чи нюхаєте перед написанням таких статей?“. Відповідаю. Читаємо реальні новини – цього вистачає для натхнення (”Ранее Луценко неоднократно угрожал плюнуть прокурорам в лицо“, “На Львівщині оголошено конкурс на кращу шпаківню“, “Американців змусять платити по 2 долари за секс“).

Тому, новини на UaReview і надалі з’являтимуться. Читайте uareview.com (щоб нічого не пропустити – підписуйтесь на оновлення в соцмережах). Ну а якщо ваші друзі деколи сміються над вашими жартами, і ви хотіли б, щоб над ними сміялось більше народу – приєднуйтесь до нашої команди!

На цьому відкланяюсь. Дякую за увагу! (пішов влаштовувати провокацію проти Ляшка)

Роман Голубовський

Схожі статті

Сподобалась стаття - підпишись на оновлення по RSS, на пошту або в ЖЖ!

Коментарі:

Коментувати