Язык, мова і Бердянськ

Роздуми Автор: Роман Голубовський [3,013 переглядів]

Теги : , , , ,

Пливу

Відпочивав я цього року в Бердянську. Місто розташоване у Запорізькій області, на узбережжі Азовського моря. Словом, на сході України. І мова місцевих жителів в Бердянську теж східна – російська.

Я маю звичку звертатись до людей їх мовою – звичайно, при умові, що її (мову) я знаю. Тому відразу після приїзду в контактуванні з місцевими жителями я перейшов на російську. А от мій товариш, з яким ми відпочивали, не такий. Він у мовному питанні категоричний: “Ми в Україні – чому це я повинен розмовляти не українською?!!”

[Я навіть жартував про це: Коли ми випитували щось у випадкового перехожого - я російською, він українською - ми виглядали як добрий і поганий поліцейські. Та зараз не про це]

З часом і я повністю перейшов на українську. І це не через лінь чи політичну позицію. Просто я побачив реакцію людей на звернення до них українською. Спочатку вони зазвичай перепитували, потім відповідали – дехто російською, дехто переходив на українську. Але об’єднувало їх одне: усім без винятку чути українську мову було приємно – незвично, весело, цікаво тощо. Для всіх спілкування українською було приємним досвідом.

Радіостанції в Бердянську ведуть мовлення українською, телебачення теж, більшість надписів – також мовою Шевченка та Франка. Але от живе спілкування державною мовою – цікавіше.

І от що я подумав. Поталанило же нам, українцям – всі ми від народження трішечки поліглоти і вільно розмовляємо двома мовами. Американці знають англійську, бразильці португальську, французи французьку, росіяни російську, єгиптяни арабську, а кожен українець – і українську і російську. Кожен українець. А, як відомо, “скільки мов ти знаєш – стільки разів ти людина.”

Але політики перед виборами чомусь вирішили, що людям на Сході України не потрібно знати аж цілих дві мови, з них достатньо і однієї. Політики вирішили залишити людей на Сході без радості спілкування українською мовою (адже якщо українську не культивувати, вона тут вимре). Політики, зрештою, вирішили знизити рівень освіченості людей на Сході…

Подумав я про це, і якось ще менше мені почав подобатись мовний закон, а разом з ним і всі, хто до нього причетні.

Роман Голубовський

Схожі статті

Сподобалась стаття - підпишись на оновлення по RSS, на пошту або в ЖЖ!

Коментарі:

Коментувати